| Object Number | A525.3A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Early Jomon (uncertain) | Japanese |
| Provenience | Japan | Hokkaido |
| Period | Early Jomon |
| Date Made | Early Jomon? |
| Section | Asian |
| Materials | Clay |
| Technique | Cord Marked | Incised | Fired |
| Description | Large sherd, heavily weathered - most of surface missing. Thick walled. Cord marking on exterior. Darkened at upper edge, body orange in color. Probably goes with A525.3B. |
| Height | 16.5 cm |
| Width | 15.5 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Hiram M. Hiller, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


