Bifacial Scraper
68-22-2
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 68-22-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | House 1 | Test pit - in gravel level, 4-5 inches belowow black and brown greasy level. |
| Section | American |
| Materials | Slate (uncertain) |
| Description | Dark grey, fine-grained rock. Leaf shaped. Bifacially flaked, with little or no retouch along edges. Rock is possibly shale. |
| Length | 6.4 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition, Bruce Lutz, 1968 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.