Projectile Point
97-563-2103
From: United States of America | Texas | Pecos
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-2103 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Texas | Pecos |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chalcedony |
| Technique | Chipped |
| Description | Light-colored. Lanceolate. |
| Length | 6.9 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-2103 - Old Museum Number | 6521 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

