Boat Model
50-16-2A
From: United States of America | Alaska | Aleutian Islands
Curatorial Section: American
| Native Name | Bidarka |
| Object Number | 50-16-2A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Aleut |
| Provenience | United States of America | Alaska | Aleutian Islands |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Two man biradarka. Double prow, vertical stern line. Tufts of blue cotton decorate central seam on deck. Four skin lashing straps on deck. |
| Length | 57 cm |
| Width | 8.8 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Henry V. Gummere, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



