Effigy Vessel
41-24-63
From: New Mexico | Laguna Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-24-63 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Laguna |
| Provenience | New Mexico | Laguna Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Iconography | Bird |
| Description | Bird shape. White slip over entire surface. Wings indicated by brown lines; brown speckled breast. |
| Height | 12 cm |
| Length | 23.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Exchange with the Philadelphia Museum of Art, 1941 |
| Other Number | 82-156 - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


