Weight
MS4706.5
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4706.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Date Made | 1700-1470 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Stone |
| Height | 5.2 cm |
| Length | 6.1 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Outside Diameter | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
