Weight
MS4636.46
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4636.46 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan Period |
| Date Made | 1700-1000 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rectangular clay weight, one hole drilled completely through two sides, with a semi-circular groove running parallel to the drilled hole along the top. Light brown color. |
| Height | 4.8 cm |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
