Rhyton
MS4704.17
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4704.17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from the upper shoulder of a closed vessel. Fine, pink (7.5 YR 7/4) clay, with decoration in black paint and added red paint. Wiped with water and burnished. Bands. Added red: band between the dark bands. Comments: Probably LM I. Dated by the general appearance of the fabric and paint. |
| Height | 3.2 cm |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

