Rhyton
MS4704.15
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4704.15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from near the tip of a conical rhyton. Fine, light reddish brown (5 YR 6/4) clay, with decoration in black paint. Wiped with water and burnished. Foiate band above solid band. Comments: LM I. See MS4124 and MS4704.1. |
| Height | 4.4 cm |
| Length | 3.2 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
