Rhyton
MS4704.14
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4704.14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Handle-sherd from a cup. Fine, pink (7.5 YR 7/4) clay, with decoration in dark brown paint. Painted on upper and lower part of handle. Comments: MM III-LM IB. The thin shape is typical of many cup types. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
