Rhyton
MS4704.13
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4704.13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd with handle from a conical rhyton with high handle and clay rivet at the juncture of handle and rim. Fabric and surface similar to MS4704.1. Dark paint on rim and handle. Comments: LM I. See MS4124 and MS4704.1. |
| Height | 6.3 cm |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Outside Diameter | 10 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
