Rhyton
MS4704.9
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4704.9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Conical rhyton with convex profile. Fabric, surface, and decoration similar to MS4704.6. Rim-sherd (no. MS4704.9) and body-sherds. Comments: LM I. See MS4704.6. |
| Height | 7.7 cm |
| Length | 7.7 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Outside Diameter | 10 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

