Body Sherd
MS4700.16
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4700.16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Handmade |
| Description | Body-sherd from a closed vessel. Medium textured, very pale brown (10 YR 8/3) clay with dark and light inclusions, with decoration in black paint and added white. Wiped with water. Handmade. Areas of black paint. Added white: band and two wavy lines. Surface eroded. |
| Height | 5.7 cm |
| Length | 2.3 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
