Rim Sherd
Cup
MS4637.119
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.119 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan IIIA | Late Minoan IIIB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a cup. Fine, light yellowish brown (10 YR 6/4) clay, with decoration in black paint. Wiped with water and poorly burnished. Band on rim. Comments: Possibly LM IIIA-B from the quality of the paint and the large diameter of the rim. Comments: LM IIIA-B from the quality of the paint and the large diameter of the rim. |
| Height | 3.1 cm |
| Length | 2.7 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
