Body Sherd
MS4637.117
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.117 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd with part of the handle from a jug like MS 4660. Similar to 380 [MS4660]. |
| Height | 5.8 cm |
| Length | 7.3 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
