Rim Sherd
Bowl
MS4637.116
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.116 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan IA | Middle Minoan IIA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a bowl with vertical rim. Fine, pink (7.5 YR 7/4) clay, with decoration in black paint and added white paint. Wiped with water and burnished. Band inside rim. Wide band on rim; groups of lines, some forming chevrons. Added white; two thin bands on wide band on rim. Comments: MM IA-IIA. Middle Minoan Dark-on-Light Style. For chevrons in this style see Seager 1906-1907: fig. 9, no. 2, and fig. 10c (Vasilike). For the style in general see Betancourt 1977; 1985: 85-89. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 6.1 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
