Rim Sherd
Cup
MS4637.114
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.114 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a stemmed cup. Fine, pink (5 YR 7/4) clay, with decoration in black paint and added white paint. Wiped with water and burnished. Interior painted. Band on rim; frieze of double axes (FM 35) with double line for handle and solid dot finial. Added white: band on rim; circles of dots on blades and handles of axes. See MS4169. |
| Height | 4.7 cm |
| Length | 8.4 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
