Rim Sherd
MS4637.113
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.113 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a cup with slightly convex profile, perhaps a "bell cup". Fine, pink (5 YR 7/3) clay, with decoration in dark brown paint. Wiped with water and burnished. Interior painted. Band on rim; tortoise-shell ripple. Comments: MM III-LM IB. Ripple Ware. Generally similar is Bosanquet and Dawkins 1923: 33, fig. 20 (Palaikastro). Ripple Ware is discussed by Betancourt 1985: 113-114; see also vol. I, no. 24. |
| Height | 3.9 cm |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
