Body Sherd
MS4637.112
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.112 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a closed vessel. Fine, reddish brown (2.5 YR 5/4) clay with a pink surface, wiht decoration in red paint. Wiped with water. Interior unpainted. Spirals (?). |
| Height | 4.1 cm |
| Length | 7.3 cm |
| Width | 0.45 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
