Rim Sherd
MS4637.107
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.107 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a cup or bowl with a convex profile. Fine, light brown (7.5 YR 6/4) clay with a paler surface, with decoration in red to black paint. Wiped with water and burnished. Interior painted. Band on rim; tortoise-shell ripple, below band. Surface eroded. Comments: MM III-LM IB. Ripple Ware. See vol. I, no. 24. |
| Height | 4.4 cm |
| Length | 7.7 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
