Body Sherd
MS4637.105
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.105 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd with part of a vertical handle from a closed vessel. Medium textured, unevenly colored gray clay, with traces of decoration in dark brown paint. Wiped with water and burnished. Interior unpainted. Tortoise-shell ripple. Surface eroded, and burned. Comments: MM III-LM IB. Marked "B5." From House B, room 5. Surface burned. Ripple Ware. See vol. I, no. 24. |
| Height | 6 cm |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
