Rim Sherd
MS4637.103
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.103 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan II | Late Minoan IIIA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a cup (?). Fine, pink (7.5YR 8/4) clay, with decoration in black paint. Wiped with water and burnished. Cup (?) with slightly S-shaped profile. Interior painted; band on rim; rosette-like motif, isolated on the field, presumably one of a series of motifs. See 753 [MS4637.118]. |
| Height | 4.8 cm |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 0.25 cm |
| Outside Diameter | 15 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
