Body Sherd
MS4637.97
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.97 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | [Along with MS4637.52] Three non-joining body-sherds from a closed vessel. Fine, pink (5YR 7/4) clay with a paler surface, with decoration in brown to dark reddish brown paint, added red paint and added white paint. Wiped with water and burnished. Interior unpainted. Bands. Added red: bands edging some of the dark bands. Added white: thin bands on some of the dark bands. |
| Height | 5.2 cm |
| Length | 4.3 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
