Body Sherd
MS4637.92
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.92 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a closed vessel. Fine, reddish yellow (5YR 7/6) clay, with decoration in reddish yellow paint. Wiped with water and burnished. Interior unpainted. Running spirals with solid centers. Surface eroded. A common motif. |
| Height | 5.2 cm |
| Length | 7.9 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
