Point
97-563-5653
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County | Oley
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5653 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County | Oley |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartzite |
| Technique | Chipped |
| Description | Quartzite; elongated blade; small spalls removed on one edge from point; shouldered; nearly straight stem, slightly concave base. A.D. Furch. |
| Length | 6.2 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5653 - Old Museum Number | 14022 - ANSP Number | 180 - Other Number | 76 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


