Body Sherd
MS4637.79
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.79 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a conical rhyton. Medium textured, red (2.5YR 5/6) clay with a dark gray core and a pink surface, with light and dark inclusions, with decoration in red to brown to black paint. Wiped with water and burnished. Part of two zones of tortoise-shell ripple. For the ripple motif see Vol. I, no. 24. |
| Height | 11.2 cm |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
