Base Sherd
MS4637.74
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.74 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Base-sherd from an "in-and-out bowl" with an incurved rim set of by a groove. Fine, light red (2.5YR 6/6) clay with a paler core and an unevenly colored paler surface, with decoration in red paint. Wiped with water and burnished. Tortoise-shell ripple both inside and out. Comments: MM III-LM IA. For in-and-out bowls see vol. I, no. 23. For Ripple Ware see vol. I, no. 24. |
| Height | 7 cm |
| Length | 6 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Outside Diameter | 7 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
