Body Sherd
MS4637.66
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.66 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd with handle from a bridge-spouted or side-spouted jar (?). Fine, reddish yellow (5YR 6/6) clay, with decoration in yellowish red to red paint and added red paint. Wiped with water and burnished. Interior unpainted. Bands and conglomerate design; handle painted. Added red: dots inside circles of conglomerate design. Surface eroded. |
| Height | 4.2 cm |
| Length | 7.4 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
| Other Number | 615 (P. Betancourt's 1991 publication) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
