Rim Sherd
MS4637.62
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.62 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a large closed vessel. Fine, light brown (7.5YR 6/4) clay with a darker core and a paler surface, with decoration in black paint. Wiped with water and burnished. Band inside mouth and on top of rim. Band on rim with solid waves below. Probably a sherd from a piriform jar. |
| Height | 7.6 cm |
| Length | 13.7 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Outside Diameter | 23.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
