Body Sherd
MS4637.57
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.57 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan IIIA | Late Minoan IIIB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from the cover of an incense burner (?). Fine, light red (2.5YR 6/6) clay, slipped (?) with pink slip, with decoration in dark reddish brown paint. Burnished. Interior unpainted. Bands of chevrons. For incense burners and their covers see the discussion of Georgiou 1979. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 6.2 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
