Body Sherd
MS4637.48
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.48 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from the shoulder of a closed vessel. Fine, light reddish brown (2.5YR 6/5) clay with a paler surface, with decoration in dark brown to black paint. Wiped with water and burnished. Interior unpainted. Rosette-spiral and floral motif. Comments: LM IA. For the rosette see 731 [MS4637.78]. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 5.9 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
