Base Sherd
MS4637.47
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.47 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Base-sherd from a closed vessel. Fine, pink (5YR 6-7/3-4) clay with a paler surface, with decoration in dark reddish brown to black paint. Wiped with water and burnished. Interior unpainted. Tortoise-shell ripple above band at base; outer edge of bottom of base painted. Comments: MM III-LM IB. For Ripple Ware see vol. I, no. 24. |
| Height | 4.1 cm |
| Length | 6.4 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Outside Diameter | 8 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
