Body Sherd
Cup
MS4637.44
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.44 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a semiglobular cup. Fine, pink (5YR 7/4) clay with a paler surface, with decoration in dark brown to black paint. Wiped with water and burnished. Inerior painted. Grass or reed (FM 16) above bands. A common type. For the motif see 565 [MS4637.8]. |
| Height | 5.4 cm |
| Length | 6.4 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
