Body Sherd
Cup
MS4637.36
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.36 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a cup. Fine, pink (5 YR 7/4) clay with a paler surface, with decoration in black paint. Wiped with water and burnished. Interior painted. Tortoise-shell ripple. Comments: MM III-LM IB. Ripple Ware. See The Cretan Collection: Vol. I, no. 24. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
