Body Sherd
MS4637.35
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.35 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a semiglobular cup. Fine, pink (5 YR 7/4) clay, decoration in black paint. Wiped with water and burnished. Interior painted. Groups of concentric crescents between bands. Compare MS4637-23. |
| Height | 3.3 cm |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
