Lid Sherd
MS4637.33
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.33 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Dome-shaped lid with pawn-shaped knob. Fine, very pale brown (10 YR 8.3) clay with decoration in red to black paint. Wiped with water and burnished. Knob painted; tortoise-shell ripple on upper surface. Underside unpainted. Fragment. Comments: MM III-LM IB. For Ripple Ware see the Cretan Collection: Vol. I, no. 24. |
| Height | 7.6 cm |
| Length | 5.7 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
