Base Sherd
Jug (uncertain)
MS4637.32
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Base from a closed vessel, probably a jug. Fine, pink (7.5 YR 7-8/4) clay, with decoration in brown to black paint. Wiped with water and burnished. Interior unpainted. Bands on lower body. Comments: LM I (?). Jugs with bands on lower body are common in LM I and later periods. |
| Height | 6.4 cm |
| Length | 4.7 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Outside Diameter | 5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

