Base Sherd
MS4637.29
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.29 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Base-sherd from a closed vessel. Fine, gray to light brown (7.5 YR 6/4) clay, with decoration in dark paint. Wiped with water and burnished. Tortoise-shell ripple on lower body. Comments: MMIII-LM IB. Burned. For Ripple Ware see vol. I, no. 24. |
| Height | 7.7 cm |
| Length | 6.8 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Outside Diameter | 4.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
