Base Sherd
Cup
MS4637.28
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Base-sherd from a cup. Fine, light reddish brown (2.5 YR 6-7/4) clay with a paler surface, with decoration in red to black paint. Wiped with water and burnished. Interior painted. Grass or reed (FM 16) above a band at the base. For the motif see 4637.8. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 5.7 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Outside Diameter | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
