Rim Sherd
MS4637.26
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.26 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a cup with convex profile. Fine, pink (7.5 YR 7/4) clay with a paler surface, with decoration in red paint. Wiped with water and burnished. Interior painted. Tortoise-shell ripple between bands. A common type. For Ripple Ware see. I, no. 24. |
| Height | 5.2 cm |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Outside Diameter | 11.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
