Sherd
Cup
MS4637.24
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Semiglobular cup. Fine, pink (5 YR 7/3) clay, with decoration in reddish yellow to red paint and added white (10 YR 8/2) paint. Completely covered with red paint, including underneath of base. Added white: foliate band (FM 64) above two thin bands. Lower part of vessel preserved. One of the most common Minoan motifs. For discussion see Niemeier 1980: 36-37; Walberg 1983: Motif 18. |
| Height | 4.6 cm |
| Length | 11.2 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
