Body Sherd
MS4637.22
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a closed vessel. Fine, pink (5 YR 7/4) clay with a paler surface, with decoration in red paint. Wiped with water and burnished. Interior unpainted but with the end of a painted line. Joined running spirals. A common type. |
| Height | 5.8 cm |
| Length | 4.9 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
