Body Sherd
Cup
MS4637.21
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.21 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Crocus |
| Description | Body-sherd from a cup. Fine, pink (5 YR 8/4) clay, with decoration in red to brown paint. Wiped with water and burnished. Interior painted. Crocus spray (FM 10). For the crocus motif see Neimeier 1980: 22-23. |
| Height | 3.6 cm |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
