Body Sherd
MS4637.20
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.20 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from an open vessel. Fine, light reddish brown (2.5 YR 6/4) clay with a darker core and a paler surface, with decoration in brown to black paint. Wiped with water and burnished. Interior painted. Leaves or petals with double outline and central line, above band; circle in interstice between other elements. Surface eroded. |
| Height | 6.3 cm |
| Length | 4.7 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
