Body Sherd
MS4637.19
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a semiglobular cup (?). Fine, pink (7.5 YR 8/4) clay, with decoration in red to brown paint and added white paint. Wiped with water and burnished. Interior painted. Spirals with large central dots. Added white: circle of tiny dots on the large central dots of the spirals. The white dots are a sign of LM IA. A common motif. Compare vol. I, no. 284. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
