Sherd
MS4637.16
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from the shoulder of a closed vessel. Fine, pink (7.5 YR 7/4) clay with a paler surface, with decoration in dark brown to black paint and added white paint. Wiped with water and burnished. Running spirals between bands. Added white: row of dots on dark band above spirals; three lines separated by rows of dots on lower dark band. Surface eroded. A common motif. |
| Height | 6.4 cm |
| Length | 6.9 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
