Body Sherd
MS4637.15
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from the shoulder of a closed vessel. Fine, light brown (7.5 YR 6-7/4) clay with a grayer surface, with decoration in reddish brown paint. Wiped with water and burnished. Interlocking spirals above band. Comments: Proabably LM I. The motif occurs from MM III to LM IIIA: 1. |
| Height | 8.3 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
