Body Sherd
Cup
MS4637.12
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a semiglobular cup. Fine, reddish yellow (5 YR 7/5-6) clay with a paler surface, with decoration in red paint and added white paint. Wiped with water and burnished. Interior painted. Band at rim; running spirals with large central dots. Added white: circles of tiny dots on the large central dots of the spirals. Similar to MS4637.19 |
| Height | 3.9 cm |
| Length | 4.6 cm |
| Width | 0.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
