Sherd
Spout
MS4637.10
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Spout from a jug (or jar?). Fine, pink (5YR 7/3-4) clay, with decoration in black paint. Wiped with water and burnished. Band on rim; floral motif on bottom of spout. Comments: LM I (?). too incomplete for indentification. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Outside Diameter | 11 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
