Sherd
MS4629.27
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4629.27 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a carinated cup similar to MS4628.5. |
| Height | 4.9 cm |
| Length | 3.75 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
